М-Нет – Портал,

МАКЕДОНИЈА

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „ Ова е шестти познат случај во светот каде ковид-19…

СВЕТ

Кина го негираше притисокот врз папата Франциско да ги ублажи забелешките за Хонг Конг

Кинескиот министер за надворешни работи Жао Лиџијан во четвртокот ги негираше обвинувањата дека Пекинг извршил притисок врз папата Франциско да не зборува за слободата и за човековите права во Хонг…

СПОРТ

Потврден е терминот – Македонија на 5 септември против Ерменија

Фудбалската репрезентација на Македонија сезоната во второто издание во Лигата на нации ќе го започне на 5 септември. Во Ц-сегментот, во Групата 2, во Скопје на почетокот на септември ќе…

ЗАНИМЛИВОСТИ

Студент од Мериленд прв човек успешно вакциниран против Ковид-19?

Дипломец од Мериленд верува дека можеби е еден од првите луѓе што успешно се вакцинирале против коронавирусот откако учествувал во студија која објавила ветувачки рани резултати во производството на антитела,…