Сообраќајна незгода во Штип, едно лице со тешки телесни повреди

На 04.12.2020 во 20.10 часот било пријавено дека во Штип на ул.„Брегалничка“ се случила сообракајна незгода…

Се одбележува светскиот ден на волонтерството – 5 декември

Петти декември е Светскиот ден на волонтерите. Секоја година, овој ден се одбележува под различно мото.…

Начинот на справување со Ковид – 19, има различна слика кај различни пацинети

Корона вирусот е болест која нема еден единствен терк на лекување, и начин односно терапија која…

Претседателот на СДСМ, Заев и кандидатот за градоначалник на Штип, Николов ветуваат безбедни и фер избори

Во тек на предизборната кампања, за предвремените избори за градоначалник на Општина Штип, во посета на…

Филипче: Се работи на доуредување на Здравствениот дом во Штип, со договорени низа активности за наредниот период

По посета на Здравствениот дом „Панче Караѓозов“ Штип, денеска беше министерот за здравство Венко Филипче. Интензитетот…

Некогашен спортски комплекс сега руиниран простор во Каменица

Во првата декада од ХХI от век во Македонска Каменица етапно се градеше спортскиот комплекс наречен…

Спортско качување – полно со адреналин и возбуда

Спортското качување полека но сигурно го зазема врвот. Станува збор за спорт, за кој треба голема…

Власта игра со познати карти, истакнуваат од ОК на ВМРО ДПМНЕ Штип

Проектите кој ги нуди СДСМ се и веќе познати на штипјани. Се сеќаваат на гасификацијата, на…

Рогожарска: Да се слушне гласот на хронично болните и да им се помогне во време на пандемија е доволно!

Хронично болните се најчесто лица кои имаат повеќе од една болест. Но нивниот глас, е заборавен…

Стихозбирката „Запирка“ ја доби наградата „Бели мугри“

Милена Ристова Михајловска автор на повеќе монографски публикации. Уредник и рецензент на над 90 публикувани стручни…