107 години од битката кај Брегалница

Делегација од Општина Штип присуствуваше на одбележувањето на 107 години од Брегалничката битка кај месноста „Каленица“.…

Започна предизборната кампања

Денес и официјално започна кампањата за Предвремените парламентарни избори 2020. Партијата на власт и опозицијата ги…

Штипските пожарникари во постојана борба со времето – да изгаснат пожар и да спасат живот

Со официјалниот почеток на летото, а со тоа и повисоките температури, и оваа година, како и…

Габриела : „Кралицата на водите“ во ракометен поход по Франција

Чест, гордост и привилегија преставува за еден млад спортист кој откако ќе се оддолжи на својот…

Пристигна последниот документ за изградба на брана на р. Отиња – експропријацијата ќе се решава попатно

Од Општина Штип денес најавија дека се чека само еден документ до започнување на изградба на…

Активности на штипските јавни претпријатија

Во текот на денешниот ден ЈП „Исар“ и ЈП „Стипион 2011“ ќе реализираат повеќе активности, кои…

Штипјанец во својот дом сместил мигрант од Мароко

Вчера во 17.30 часот пред Трговскиот центар во Штип, полициски службеници од СВР Штип, при вршење…

ДПС „Лисец“ од Штип со вештачка карпа ја краси планинската убавица Плачковица

На изненадување на сите вљубеници на планинската убавица Плачковица која го краси источниот дел на Македонија,…

Од 1 јуни почнува уписот на првоодделенците

Од понеделник, 1 јуни 2020 година, почнува уписот на првоодделенците. Поради здравствената криза, годинава запишувањето е…

„Не е важно кој ќе победи, само да не загубиш, нерешено нема“ – Сашко Богатинов

Овие зборови длабоко врежани во меморијата на пинпонгарот Сашко Богатинов се повод и причинска мотивација од…