Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот…

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против ковид-19, подобро би било да научите…

СЗО: Засега ковид-19 нема мутација која го прави посилен

Вирусот ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест,…

Руски свештеник кој го негирал постоењето на коронавирусот е отпуштен од црквата

Руската православна црква отпушти еден монах кој ја негирал пандемијата на коронавирус и кој им се…

Доживотен затвор за жената која планираше да разнесе катедрала, хотел и воз во Лондон

Сафија Шаик е осудена на доживотен затвор со минимална казна од 14 години, поради кроење заговор…

Рускиот митрополит Иларион: Ќе ги уништат ли Турците и останатите мозаици со Исус во Аја Софија?

Портпаролот на Московската патријаршија, митрополитот Иларион изрази загриженост поради најавите за претворање на Аја Софија во…

Најголем број на смртни случаи во Србија за еден ден: 11 починати, 309 лица позитивни

Од последниот извештај во Србија тестирани се примероци од 8.102 лица, од кои 309 се позитивни…

Меркел по критиките почна да носи маска

Германската канцеларка Ангела Меркел почна да носи заштитна маска во јавноста, откако беше цел на критики…

Дутерте го потпиша контроверзниот филипински закон за борба против тероризмот

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте го потпиша жестоко дебатираниот Законот за антитероризмот, неколку недели откако тврдеше дека…

ЕУ даде зелено светло за третман на Ковид-19 со „ремдесивир“

Европската комисија денеска ја одобри употребата на „ремдесивир“ за лекување на коронавирусот, пренесува „Спутник“. „Денешното одобрување…