Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот…

Кина го негираше притисокот врз папата Франциско да ги ублажи забелешките за Хонг Конг

Кинескиот министер за надворешни работи Жао Лиџијан во четвртокот ги негираше обвинувањата дека Пекинг извршил притисок…

Спасовски со црногорската амбасадорка: Со пријателска Црна Гора чекориме по патот како сојузници во НАТО и идни членки на ЕУ

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од заменик-министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Неџад Мехмедовиќ,…

ДУИ бара да гласаат и лицата кои ќе добијат решение за самоизолација и после 8 јули

ДУИ бара Уставниот суд да ја суспендира уредбата на Владата според која право на глас ќе…

Жерновски за Берлинскиот процес: Македонско-бугарското коптретседавање ефективно ги реализира приоритетите

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска учествуваше на вебинар на тема: “Локалните власти на…

Во Србија 386 новозаразени и 18 починати, Брнабиќ ги моли граѓаните да се придржуваат до мерките

Српската премиерка, Ана Брнабиќ одржа вонредно обраќање до јавноста поради ситуацијата со коронавирусот. Претходно, претседателот Александар…

Шекеринска: Курбиново е силен печат на македонскиот идентитет

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска беше во работна посета на Курбиново, каде што…

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насолите и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија,…

Шефот на канцеларијата на Трамп: Претседателот ќе потпише одредби за пониски цени на лековите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе потпише три извршни одредби за намалување на цените на лековите…

Трамп: Демократската радикална левица му го испрала мозокот на Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека влијанието на колегите-демократи врз политиките на Џо Бајден го довело…