Владата ќе одвои дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје наменето за преработка

Mинистерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, заедно со градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев,…

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во…

Рудникот САСА ќе започне со чистење на речното корито

Рудникот САСА соопшти дека итно е започната санација на последиците од краткотрајно истекување на јаловишен материјал…

Владата до Собранието ја достави листата со предлози за заменици-министри

Владата во име на премиерот Зоран Заев, до Собранието ја достави листата со предлози за заменици-министри.…

Пендаровски: Приоритети за следната година се ставање крај на сиромаштијата, квалитетно образование и економски раст

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на 75. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации, преку видео-порака…

Одбележан Европскиот ден на мобилноста

По повод Европската недела на мобилност, денес на ул.„Борис Кидрич“ во близина на камениот мост во…

Царовска-Шаќири: Дигитална трансформација на образованието е висок приоритет за МОН и МИОА

Соработката на Министерството за образование и наука и Министерството за информатичко општество и администрација во делот…

Груби-Цакај: Односите меѓу Македонија и Албанија се одлични

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, Aртан Груби, се сретна со…

Елем: Краткотрајното испуштање вода од Охридско Езеро е поради чистење наноси во Црн Дрим

Во моментов котата на Охридското Езеро се наоѓа на 7см над минималната кота. Зголеменото испуштање вода…

Николовски: Никој не смее да биде над законот, мора да постои ред и истиот да се почитува

Ќе се избориме за функционален систем и фер општество, затоа што на овие и на идните…