Славески: Нема да прифатиме негирање на македонскиот идентитет и јазик

Нема да прифатиме негирање на македонскиот идентитет и јазик, изјави Трајко Славески, на протестот на ВМРО-ДПМНЕ…

ВМРО-ДПМНЕ на протести во Берово, Пехчево и Кочани побара оставка од Заев

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протести во Берово, Пехчево и Кочани побара оставка од премиерот Зоран Заев. „Народот…

Николовски: Почитувањето на здравствените протколи на работните места е важно за да нема застој на производствените процеси

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска…

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се…

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот Македонски кој…

Приведена сопственичка на угостителски објект во Трубарево, бил отворен и по 21 часот

Полицијата приведе сопственичка на угостителски објект во Трубарево затоа што работел и по 21 часот. Според…

Јанушев: Време е да си ја вратиме државата во рацете на народот

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев од протестот пред Влада под мотото „Оставка на Заев, слобода на…

Пандов: Заев и Бучковски би продале се за лични интереси

Александар Пандов од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ пред…

Историската комисија заглави кај Цар Самуил, спорна придавката „македонски“

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да…

Утре сончево време со температура до 14 степени

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со појава на…