ЈП ИСАР форсира луксузни набавки наспроти насушните потреби на штипјани

Општинскиот комитет од опозиционерската партија ВМРО-ДПМНЕ  преку својот гласноговорник  денес на прес конференција ги пласираше сопствените забелешки…

Измени и за штипската јавна и локална администрација доколку се усвои дополнителен сет мерки на Владата

По најавата на Министерот за здравство, за тоа дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет…

ЈП „Исар“со против аргументи до ВМРО ДПМНЕ

Како одговор на денешниот прес  на ВМРО-ДПМНЕ  од Јавното предпријатие „Исар“истапија со образложение . Тендерска постапка…

За 130 основци од Македонска Каменица учебната година се уште не е отпочната

Околу половина од учениците од каменичкото основно училиште „Кирил и Методи“ веќе 19 дена не ја следат…

Штипјани и виничани најхумани во дарување на дефицитарна конвалесцентна крвна плазма

На  апелите на Институтот за трансфузиона медицина за дарување на конвалесцентна плазма добиена од сите оздравени…

Уште еден добар проектен епилог помеѓу британската амбасада и Општина Виница

Рејчел Галовеј амбасадорка на Велика Британија во нашата држава, денес ја посети Општина Виница. Во оваа…

Бојан Миовски го постигна првиот гол во 7 коло на Унгарскиот шампионат

Новопечениот младински репрезентативец на Македонија У – 21, Бојан Миовски успешно ја продолжува снајперската серија во…

Хоризонт од Турново атакува кон ВторатаМакедонска фудбалска лига

Екипите на Овче Поле и на Хоризонт Турново распукаа со сите расположливи сили и ги наполнија…

Прилепчани ќе презимат на челните пинг-понгарски позиции во Македонија

Со максимално почитување на препораките за борба против корона вирусот во спортската арена „ Борис Трајковски…

Научна анализа и кино -финиш на овогодинешната четврта„Текстилијада“

Со вечерашнава презентација Кино на отворено заврши   четвртото издание на  настанот„ Текстилијада 2020 “ организирана од   Здружението…