Почина штипјанецот кој се запали во неговиот стан

Почина штипјанецот кој минатата недела се здоби со висок степен изгореници. Имено, пред точно седум дена,…

Протоколи за на плажи и базени за време на викендот

Министерството за здравство, поточно Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук профил истакна дека со зголемениот број…

Утре е голем и тежок празник – Свети Илија Пророкот

Св. Илија бил боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера. Бил родум од племето Ароново, од градот…

Почина 18 годишен возач на мотоцикл

Рано изутрина, околу четири часот, во сообраќајна незгода на регионалниот пат Кочани – Зрновци, во близина…

По засилените контроли СВР Штип со апел до учесниците во сообраќајот и родителите да внимаваат на мотоциклистите

СВР Штип продолжува со спроведување на засилени акциски контроли со цел спречување, откривање и санкционирање на…

Штип – градоначалникот Благој Бочварски со честитки по повод Курбан Бајрам

По повод празникот Курбан Бајрам до верниците од исламската вероисповед честитка упати градоначалникот на Општина Штип,…

Штипјани возат мотоцикли без кациги и без дозволи

По синоќа спроведената засилена акциска контрола на возачи на мотоцикли од страна на припадници на СВР…

Се најавува ли отворање на штипските градинки?

До крајот на август, ќе се знае колку деца ќе се вратат во штипските градинки. Како…

Таблети за online настава за основци во Штип

Ученици од ООУ „Гоце Делчев“ во Штип ќе добијат таблети за online следење на настава во…

Од Министерство за здравство со препораки за заштита во жолтата алертна фаза

Најавите од УХМР дека поради високите температури денес и утре, кои ќе достигнат и до 40…