Хамилтон на „три тркала“ стигна до седма британска победа, катастрофа за Ботас

Мерцедес стигна до четвртата победа во четвртата трка од Формула 1 шампионатот, откако Луис Хамилтон од пол-позицијата како најголем непријател ги имаше гумите на Пирели, откако предната гума му се „распадна“ во последниот круг, но тоа не го спречи да стигне до рекордната седма победа на Британското ГП во Силверстоун.

До третата победа во низа Хамилтон стигна во претходно досадна трка, која „експлодираше“пред асот на Ред бул, Макс Ферстапен, кој беше на третото место до претпоследниот круг од трката, кога на Валтери Ботас му се распадна гумата за драматичен финиш. До третото место стигна Шарл Леклер во Ферари, додека Ботас на крајот заврши на 11. место.

Проблеми со гумите поради високата температура имаа речиси сите возачи, како Карлос Саинс, кој заврши надвор од поени, за да дозволи Даниел Рикардо (Рено) да биде четврт пред Лендо Норис (Мекларен), Естебан Окон (Рено), Пјер Гасли (Алфа Таури), Александер Албон (Ред бул), Ленс Строл (Рејсинг поинт) и Себастијан Фетел на 10. место, истата позиција од која стартуваше.

Текстот Хамилтон на „три тркала“ стигна до седма британска победа, катастрофа за Ботас е превземен од МАКФАКС.