Лидс јунајтед на Алиоски ќе се наполни со пари ако опстане во Премиер лигата

Ако Лидс јунајтед успеат да опстанат во Премиер лигата следната сезона ќе добијат најмалку 265 милиони фунти во дополнителни приходи во следните пет години, вели процената на финансиските експерти од „Делоит“.

Нивната проценка вели дека клубот во кој игра македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски ќе заработат 160 милиони фунти во следните три години со самото влегување во Премиер лигата, а бидејќи се работи за клуб со славна историја, овие средства ќе се зголемат ако опстанат во елитата, од каде што испаднаа пред 16 години.

Газдата на клубот, Андреа Радрицани им вети на навивачите дека Лидс јунајтед имаат поголеми амбиции од обично опстанување во лигата, но посочи дека клубот „прво мора да научи да оди, а потоа да трча“.

Статистиката не е на страната на Лидс – само 2/3 од тимовите кои влегле во Премиер лигата во последните 10 сезони опстанале.

Текстот Лидс јунајтед на Алиоски ќе се наполни со пари ако опстане во Премиер лигата е превземен од МАКФАКС.