„Кантас“ нуди седумчасовен лет за луѓето на кои им недостасува летањето

Австралиската авиокомпанија „Кантас“ нуди седумчасовен лет околу Австралија за луѓето на кои им недостасува летањето.

„’Кантас’ ќе изведе посебен лет над Северната Територија, Квинсленд и Нов Јужен Велс како одговор на честите барања на патниците на кои им недостасува летањето и едноставно сакаат да бидат на небото“, се вели во соопштението на компанијата.

„Билетите се распродадоа за 10 минути“, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот на „Кантас“.

„Тоа е веројатно најбрзо продадениот лет во историјата на ‘Кантас’. На луѓето очигледно им недостасува патувањето и искуството со летање. Ако побарувачката е голема, ние дефинитивно ќе реализираме повеќе вакви летови додека чекаме да се отворат границите“, рече извршниот директор на компанијата, Алан Џојс.

За патувањето не е потребен ниту пасош.

Авионот ќе полета на 10 октомври од Сиднеј.

Текстот „Кантас“ нуди седумчасовен лет за луѓето на кои им недостасува летањето е превземен од МАКФАКС.