Воведена нова категорија на „Ем-ти-ви“наградите – најдобро карантинско видео

Поп-sвездите Аријана Гранде и Лејди Гага водат на листата моќни девојки номинарани за наградата најдобро музичко видео (MTV Video Music Awards), а телевизискиот музички канал „Ем-ти-ви“ додаде две нови категории за да отслика како музичарите одговараат на пандемијата на коронавирус.

Гранде и Гага добија по девет номинации, што веројатно најмногу се должи на нивната заедничка нумера Rain On Me, чии номинации вклучуваат најдобро видео, песна и соработка на годината.

 

Гага, Џон Леџенд, Пол Малоун и диџеј Ди-Најс сите освоија номинации во специјалната категорија за најдобри изведби во карантин за своите настапи претходно оваа година на серија виртуелни концерти, виртуелни настани на социјални мрежи за собирање пари во добротворни цели.

Првиот дует на Гранде со Џастин Бибер, Stuck With U, беше номиниран во новата категорија најдобро музичко видео направено од дома, заедно со Tootsie Slide на Дрејк, Bigger Love на Леџенд, и Level Of Concern на рок-бендот „Дваесет и еден пилот“.

Шоуто VMA , познато по своите изненадувања и иревантните вибрации, треба да се одржи во живо во физичка форма во новата арена „Баркли центар“ во Бруклин на 30 август.

Текстот Воведена нова категорија на „Ем-ти-ви“наградите – најдобро карантинско видео е превземен од МАКФАКС.